חדשות

כך אפל מנצלת את הטבת החלפת הסוללה כדי לכפות תיקונים יקרים על הלקוחות

מאת: דפנה הראל כפיר

רק לפני כמה חודשים אפל נתפסה “על חם” – כאשר התגלה שהיא מאטה במכוון את מכשירי האייפון מדגמים קודמים בעת השקת דגם חדש ושדרוג למערכת ההפעלה.

הזעם של הצרכנים היה כה גדול, עד כי אפל נאלצה להציע פיצוי, והפיצוי הזה היה אפשרות להחליף את הסוללה של אותם דגמי אייפון במחיר מוזל של 29 דולר בלבד.

אלא שאפל הבינה די מהר שמדובר במיליונים של לקוחות בכל העולם – ושאפשר לנצל את הלקוחות האלה כדי לייצר עוד הכנסה.

20171015_234147
אייפון. צילום צחי הופמן

לכן, היא החלה לכפות על הצרכנים שמגיעים אליה מתוך מטרה רק להחליף את הסוללה – לתקן עוד נזקים שנגרמו למכשיר במהלך השנים, למרות שאותם נזקים ממש לא מחויבי המציאות ואינם משפיעים כלל על עבודתו התקינה של המכשיר.

כך למשל, במקרה שיש סדק במסך (והרי לרוב המסכים יש סדק כזה או אחר אחרי שנה-שנתיים של שימוש), החלפת הסוללה מתאפשרת רק בתנאי שיתוקן הסדק.

כתוצאה מכך, לקוחות רבים מצאו את עצמם מוציאים סכומים כפולים ומשולשים בעת הבאת האייפון לתיקון, סכומים שהם כלל לא התכוונו להוציא.

לקוחות אחרים מצאו פתרונות אחרים, כמו ויתור על החלפת הסוללה או לחילופין החלפת הסוללה במעבדה פרטית שאולי גובה יותר על הסוללה, אך לא מחייבת אותם לתקן את כל הנזקים במכשיר.

החיסרון, כמובן, הוא אובדן האחריות של אפל, וזה בדיוק החשש שאותו אפל ניצלה. לקוחות רבים של אפל כן נכנעו לתכתיב של החברה רק מתוך החשש לאבד את האחריות.

אחרי שנגד אפל הוגשו תביעות ייצוגיות רבות (גם כאן בישראל) בגין האטת המכשיר המכוונת – שגרמה למיליוני לקוחות בעולם לרכוש מכשיר חדש מבלי לדעת שאפשר לתקן את המכשיר הקודם שהחל לזחול, ייתכן שהזעם על התנהלותה הנוכחית יביא צרכנים נוספים להגיש תביעות.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר חדשות הצרכנות פואנטה של דפנה הראל כפיר

קראו עוד כתבות בפואנטה:

 

השאר תגובה

%d