בריאות

סקירה: FreeStyle Libre 2 – מדידת סוכר מהסמארטפון

מדידת רמת הסוכר בגוף תשולב ככל הנראה בעתיד בשעונים של אפל, מי שכבר עכשיו רוצה לוותר על הדקירה המרגיזה באצבע, כדאי שיכיר את ה-FreeStyle Libre 2 של חברת Abbot, המאפשר לקבל את הנתונים באמצעות חיישן הנדבק לזרוע ואפליקציה בסמארטפון

לפני מספר חודשים אישתי גילתה שהיא מאובחנת בסכרת היריון, מצב לא נעים שמחייב דקירות רבות במהלך היום וזאת במטרה למדוד את רמות הסוכר בגוף, להישאר מאוזנת ולדווח על כך לרופאה. הפתרון הטכנולוגי במקרה הזה הוא מדבקה בשם FreeStyle Libre 2 אותה מייצרת חברת Abbot Diabetes Care ומופצת בישראל על-ידי חברת גפן מדיקל.

FreeStyle Libre 2. צילום צחי הופמן
FreeStyle Libre 2. צילום צחי הופמן

אומנם לא מדובר במוצר חדש, אבל בתקופה הקרובה הוא כנראה יהפוך לפופולארי יותר גם בקרב נשים עם סוכרת היריון המטופלות בזריקות אינסולין, מכיוון שוועדת סל הבריאות הודיעה שהמוצר יזכה למימון. היום עלות של ערכה הכוללת 6 חיישנים עומדת באופן עצמאי על 1,530 שקל וכל מדבקה מחזיקה לשבועיים של שימוש.

ה- FreeStyle Libre 2 היא מדבקה קומפקטית אותה ממקמים על החלק העליון של הזרוע, כאשר היא נדבקת ליד והיא גם משלבת בתוכה מחט זעירה הנכנסת לגוף. מה שנחמד שאין צורך לכייל את המדבקה על-ידי דקירת האצבע. כמו כן, המדבקה עמידה למים עד לעומק של מטר אחד למשך 30 דקות, כך שאין בעיה להתקלח איתה או לשחות. רוב הזמן לא מרגישים את המדבקה על היד, אבל לפעמים היא קצת מגרדת.

FreeStyle Libre 2 – מדידת רמת סוכר רציפה

החיישן במדבקה מודד את רמות הסוכר באופן רציף בנוזל הבין תאי (ISF), מדובר בשכבת נוזל דקה, העוטפת את תאי הרקמה התת-עורית. החיישן שומר על הנתונים במשך 8 שעות, כך שצריך לסרוק את המדבקה במהלך הזמן הזה עם הסמארטפון, אחרת המידע לא יישמר. אחד הדברים שצריך לשים לב אליהם במכשיר הזה לעומת דקירה, שהנתונים שונים מאלו שמקבלים בבדיקה המסורתית לעומת זאת של ה- FreeStyle Libre 2, לכן המשתמש צריך להתאים את עצמו לנתונים החדשים וגם לוודא שהרופא שלו יודע לעבוד עם הנתונים של המדבקה.

מלבד המדבקה, ישנה גם אפליקציה בסמארטפון (Freestyle Librelink) המגיעה עם ממשק בעברית. האפליקציה מתקשרת עם המדבקה בתקשורת אלחוט בלוטות׳, כאשר היא יודעת להציג את רמת הסוכר בזמן הבדיקה ואת היסטוריית רמת הסוכר, היא מאפשרת את קבלת ההתראות (בנוסף להתראות מהמדבקה עצמה), כאשר רמת הסוכר נמוכה או גבוהה (בהתאם להגדרה האישית). כמו כן, האפליקציה גם מספקת דוחות בטווחי זמן מסוימים וגם אפשרות לשיתוף המידע עם הרופא.

אפליקציית Freestyle Librelink. צילום מסך
אפליקציית Freestyle Librelink. צילום מסך

מלבד הנושא של ועדת סל הבריאות, טכנולוגיה עתידית שעלתה לכותרות בתקופה האחרונה היא זאת של אפל, כאשר הערכות מדברות על כך שניתן יהיה לבצע בדיקה של מדדי הסוכר באמצעות שעון חכם עתידי שלה ומד סוכר אופטי שיאפשר לעקוב אחר רמת הסוכר באופן רציף. עד שהטכנולוגיה הזאת של אפל תגיע, אם היא אכן תגיע, ה- FreeStyle Libre 2 היא כנראה הפתרון הכי נוח עבור בדיקה כזאת.

בשורה התחתונה, הפתרון של ה- FreeStyle Libre 2 עושה את החיים לקלים יותר עבור אנשים מאובחנים בסכרת ובמקרה של הסקירה – מאובחנת בסכרת היריון. יש כאן יכולת לקבל מדדים בצורה קלה באמצעות הסמארטפון ובמקום דקירה פיזית באצבע.

להצטרפות לערוץ הטלגרם של The Gadget Reviews

לא כדאי לפספס גם…

תגובה אחת

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: