אוזניות

סקירה: סוני WF-1000XM4 – עושות כמעט הכל נכון

האוזניות נטולות החוטים החדשות של סוני - WF-1000XM4 הן תענוג לחובבי האודיו, אבל הן עדיין לא מושלמות

בשנים האחרונות סוני הפכה לאחת השחקניות החשובות ביותר בשוק האוזניות, החברה משיקה דגמים שזוכים לפופולאריות עצומה בעולם וגם בישראל, למרות תג מחיר לא נמוך במיוחד. הדור הקודם – WF-1000XM3 (לסקירה המלאה) יצא לשוק לפני שנתיים, כאשר במשך כל התקופה הזאת היה אחד הדגמים הטובים ביותר להאזנה למוזיקה, לכן, הציפייה לדגם החדש הייתה רבה. ה-WF-1000XM4 מגיע עם תג מחיר כמעט זהה לדור הקודם, אבל עם שיפורים רבים עליהם ארחיב בסקירה.

סוני WF-1000XM4. צילום צחי הופמן
סוני WF-1000XM4. צילום צחי הופמן

עיצוב ושליטה: WF-1000XM4 – מראה חדש, קומפקטי ושונה

בעוד הדור הקודם לא היה קומפקטי במיוחד (כולל נרתיק נשיאה מעט גדול), בדגם החדש, המעצבים והמהנדסים של סוני עבדו קשה ליצור לאוזניות שלהן עיצוב חדש, שאני לא חושב שדומה לאוזניות אחרות שקיימות היום בשוק. הן מגיעות בצבע אפרפר עם נגיעות ברונזה. האוזניות עדיין לא ממש קטנות, אבל הן נוחות על האוזניים ברגע שמתרגלים אליהן. כמו כן, בניגוד לדור הקודם, יש כאן מיגון מפני רטיבות בתקן IPX4, כך שאין בעיה לעשות איתן ספורט וגם להזיע.

סוני גם השקיעה מחשבה במתאמים של האוזניות. במקום מתאמי סיליקון או הקצף שרגילים למצוא באוזניות אחרות, סוני שילבה כאן מתאמים מחומר בשם פוליאוריטן, אשר מספק אחיזה חזקה, יציבה ובידוד פאסיבי. המתאמים כוללים בתוכם אלפי בועות זעירות, אשר עוזרות לפזר טוב יותר את הרעשים החיצוניים, על-ידי כך שהצלילים קופצים בין הבועות. התחושה שלי הייתה שמדובר במתאמים נוחים, היוצרים אטימה טובה, כך שהתרגלתי אליהם מהר.

סוני הוסיפה באפליקציה שלה אפשרות לזיהוי והמלצה על המתאם אשר הכי יתאים למשתמש. מדובר בתהליך בו האפליקציה מודדת את אטימות האוויר בכל מתאם.

נרתיק הנשיאה הוא אביזר קריטי באוזניות, מלבד היכולת שלו להטעין את האוזניות, הוא זה שיקבע עד כמה יהיה לכם נוח להסתובב איתו בכיס המכנסיים. גם בסוני הבינו את זה והם הקטינו את המארז ב-40% ביחס לדור הקודם. מדובר בנרתיק נשיאה קומפקטי, שלא מפריע להסתובב איתו והוא גם נראה נהדר בצבע אפרפר, הזהה לזה של האוזניות.

סוני WF-1000XM4 ליד הדור הקודם. צילום צחי הופמן
סוני WF-1000XM4 ליד הדור הקודם. צילום צחי הופמן

האוזניות יודעות שאתם מדברים

בדומה לדגם ה-Over Ear של סוני – WH-1000XM4 (לסקירה המלאה), גם כאן נוספה אופציה לזיהוי דיבור אוטומטית (Speak to Chat) אשר עוצרת את המוזיקה ומאפשרת לצלילי הרקע להיכנס. הבעיה שאם מתחילים לשיר, היא גם כן עוצרת את המוזיקה. מצד שני, מהר מאוד התרגלתי לאופציה הזאת והיא הייתה לי נוחה לשימוש כאשר אנשים החלו לדבר איתי, כך שלא הייתי צריך להוציא את אחת מהאוזניות מהאוזניים. בכל אופן, אם רוצים, ניתן לבטל ולהחזיר את ה-Speak to Chat דרך האפליקציה המצוינת של סוני.

השליטה ב-WF-1000XM4 מתבצעת באמצעות משטח מגע הקיים בכל אחת מהאוזניות, הוא מגיב היטב ולא מפספס. הבעיה, שסוני לא מאפשרת לבצע את כל הפעולות שהייתי רוצה. למשל, ניתן לבחור פרופיל המאפשר לשלוט בעברת השירים באוזניה הימנית ובשמאלית בסינון רעשים האקטיבי/מצב אמביינט. מה שחסרה כאן זאת שליטה בווליום, אבל אם תרצו אותה, תצטרכו להחליף אותה באופציית המעבר שירים או משהו אחר. בקיצור, מעט מרגיז.

סוני WF-1000XM4. צילום צחי הופמן
סוני WF-1000XM4. צילום צחי הופמן

סאונד: הצליל שה- WF-1000XM4 מוציאות שווה הכל

סוני יודעת לייצר אוזניות עם סאונד מעולה, ה-WF-1000XM4 לא שונות בכך. הצליל חם, נקי מאוד, תחושה שממש אפשר לשמוע את ההפרדה בין כלי הנגינה ועם באס המורגש היטב.

בשביל לספק את הסאונד הנהדר הזה, סוני שידרגה את הדרייברים שלה בדגם החדש. אלו משפרים את הצלילים בכל התדרים, לצד מעבד ה-V1 היודע להציע צליל נקי יותר על טווחים תדרים רחב יותר. האוזניות יודעות להפיץ כמות דאטה רבה יותר, מה שמאפשר להאזין לצלילים באיכות גבוהה יותר.

המעבד V1 אחראי על טכנולוגיית סינון הרעשים האקטיבית (ANC), זאת יודעת לייצר אות לביטול הרעשים בטווח תדרים נמוך יותר, כך שרעשי מנוע של מכונית או מטוס יופחתו בצורה משמעותית. כמו כן, הטכנולוגיה כוללת עכשיו גם הפחתה אוטומטית של רעשי רוח על-ידי כיבוי אוטומטי של המיקרופונים הנמצאים בחלק החיצוני הקדמי. זה פועל כאשר הוא מזהה רוח חזקה. עוד שיפור הוא בשימוש באוזניות להאזנה לצלילים הנמצאים בסביבה הקרובה. סוני הגדילה את כמות הצלילים שהמעבד יכול לתפוס, כך שיתקבל צליל טבעי יותר. בסופו של דבר, אם תאזינו למוזיקה, אתם תוכלו לחיות בתוך הבועה שלכם, מבלי שכמעט יפריעו לכם.

תכונה שמשתמשים רבים מחפשים אותה באוזניות היא מולטיפוינט, סוני לא מאפשרת בדגם הזה חיבור לשני מכשירים במקביל, למשל, לפטופ וסמארטפון.

סוני WF-1000X M4. צילום יח"צ
סוני WF-1000X M4. צילום יח”צ

שיחות: WF-1000XM4 – מאמצים לשיפור הקול

סוני עשתה מאמצים לשפר את טכנולוגיית ניהול השיחות ב-WF-1000XM4. היא כללה כאן 3 מיקרופונים פנימיים (בכל אוזניה) וחיישנים, אשר אמורים לבצע עיבוד של הקול כך שהוא ישמע בצורה מדויקת יותר. החברה גם משתמשת בחיישן המייצר קרן, במטרה לתפוס את הקול כאשר הוא בוקע מהפה, זה בנוסף לטכנולוגיית Bone Conduction היודעת לזהות רעידות של הקול עם הפרדה מרעשי רקע. כל הטכנולוגיות האלו מאוד מרשימות על הנייר והן יצרו לי צפייה רבה, אבל התוצאה היא איכות שיחות מורכבת ולא אחידה. לפעמים שמעו אותי נהדר גם שהייתי בחדר שקט וגם שהסתובבתי ברחוב, ולפעמים, גם שהייתי לבד במשרד, טענו ששמעו אותי עמום, כאילו אני בשירותים. הבעיה הזאת חזרה פעמים רבות וזה היה מתסכל, פשוט חבל שסוני לא הצליחו לשפר את איכות השיחות באוזניות האלו.

סוני WF-1000X M4. צילום יח"צ
סוני WF-1000X M4. צילום יח”צ

סוללה: WF-1000XM4 – מוזיקה ל-24 שעות

ה-WF-1000XM4 מציעות 8 שעות של מוזיקה עם סינון הרעשים האקטיבי פעיל, כאשר באמצעות המארז נשיאה מקבלים עוד 2 טעינות מלאות, כך שמדובר ב-24 שעות עבודה. טעינה של 10 דקות מספקת שעה של מוזיקה. למארז מחבר USB-C עבור הטעינה ויש גם אפשרות לטעינה אלחוטית.

מחיר: 1,150 שקל (יבואן רשמי ישפאר)

בשורה התחתונה, ה-WF-1000XM4 עושות כמעט הכל נכון. הן נוחות, מסננות רעשים בצורה טובה, מציעות צליל מצוין ומגיעות עם מארז נשיאה קומפקטי עם טעינה אלחוטית. הבעיה שהיכולת לבצע איתן שיחות טלפון בעייתית, כך שמצד אחד אתם כנראה מקבלים את האוזניות נטולות החוטים הטובות ביותר בשוק להאזנה למוזיקה, מצד שני, תתקשו לנהל איתן שיחות בצורה שוטפת.

להצטרפות לערוץ הטלגרם של The Gadget Reviews

לא כדאי לפספס גם…

סקירה: ג’ברה Elite 85t – מקצה שיפורים בתחום הסאונד והשיחות

סקירה: Bose QuietComfort EarBuds – סאונד מצוין

סקירה: Anker Liberty Air 2 Pro – אוזניות כמעט בהתאמה אישית

%d בלוגרים אהבו את זה: